Blog Deweloperski z 6 listopada: Nowy system rang

Nie jest to tajemnicą, że balansowanie gry jest procesem ciągłego doskonalenia. Nawet balans w szachach jest nadal tematem gorącej debaty na temat prawa do pierwszego ruchu białych pionków. Przy dużym projekcie jakim jest Star Conflict balans jest również tematem debaty między graczami a twórcami. Niektóre z rozwiązań sprawdzają się na początku tworzenia gry, inne zaś wynikają z ewolucji już wydanego projektu. System rang jest który właśnie omawiamy jest przykładem tego drugiego.

96f3ffafc45f59ec91a0d9391aaa.jpg

 

Przejście na system rangowy było na kartach już od dłuższego czasu, doszliśmy do wniosku że obecny system poziomów technologicznych musi zostać ulepszony. Jednakże zdajemy sobie sprawę jak ważna jest ta decyzja, więc musieliśmy się poważnie przygotować do takiego kroku. Proces zabrał nam trochę czasu. Teraz jednak możemy oficjalnie ogłosić koncept “Rang” które będą fundamentem gry.

 

Porozmawiajmy o przyszłych zmianach w szczegółach. Wcześniej, gra miała pięć poziomów technologicznych, każdy był swoistą grą w grze. Każdy moduł był dostępny na konkretnym poziomie technologicznym, ściśle ograniczony rangami. Podczas zmiany poziomu technologicznego piloci musieli zaczynać od początku, ulepszając ten sam ekwipunek, który ulepszony był na poprzednim poziomie. Oprócz tego, byłeś wrzucany do bitwy z graczami którzy już ulepszyli swój ekwipunek. Pewne aspekty tej sytuacji nie były satysfakcjonujące, więc musieliśmy sprawdzić mechanikę ekwipunku statków, co uczyniliśmy.

 

To jest rezultat przyszłych zmian.

 

Teraz cały ekwipunek w grze ma indywidualny przedział rang, gdzie jest do dostępny do zakupu i ulepszenia bez potrzeby powtarzania tego w kolejnych krokach dalej. Przedział rang jest różny dla każdego modułu, ale jest większy niż trójrangowy podział poziomu technologicznego. 

 

Różnica została pokazana na obrazkach poniżej. To jest stary system:

 

21e6778b3189b54e7a01abb2f126.png

Kolor komórki pokazuje na jakich rangach moduł jest dostępny, a gwiazdka oznacza rangę kiedy dany moduł można zakupić.

 

Weźmy na przykład “Stablizer Inercji” - moduł jest dostępny do użycia na czwartym i piątym poziomie technologicznym albo rangach 10-15. Na każdym z tych poziomów, to jest co 3 rangi, musieliśmy kupić i ulepszyć moduł ponownie. Warte do odnotowania jest to że moduł można użyć na każdym statku poziomu czwartego, ale można go kupić dopiero od rangi 11. 

 

Nowy system:

 

5ebfbf77e694d78c302e139bb5b8.png

 

W nowym systemie moduł będzie dostępny dla rang 11-15 włącznie. Będziesz musiał kupić i ulepszyć moduł tylko raz. Rezultatem jest jeden moduł dostępny dla 5 rang zamiast dwóch modułów dostepnych na dwóch poziomach technologicznych (albo 6 rangach)

 

Tarcza adaptacyjna była dostępna na trzech poziomach technologicznych (T3, T4, T5), przy możliwości zamontowaniu na każdym statku T3, można było kupić ją tylko od rangi 9.

 

Teraz moduł jest dostępny dla rang 9-15. Pierwszy moduł będzie dostępny dla rang 9-13, jego druga wersja będzie dla rang 12-15. Druga wersja będzie odblokowana od rangi 14. W sumie dwa moduły dostepne dla 7 rang w miejsce trzech modułów dla trzech poziomów technologicznych. 

 

Teraz druga sprawa: całe wyposażenie statku które zadaje obrażenia zostanie zmienione następująco - wyposażenie niższego poziomu będzie bardziej wydajne, podczas gdy wyposażenie tego samego typu ale wyższych rang pozostaje na tym samym poziomie.

 

Trzecia sprawa: zmiana wpłynie również na zwiększenie przeżywalności statków. Po wprowadzeniu systemu rang, statki będą zdobywać większość przeżywalności na początkowych poziomach synergii. Ponadto całkowita przeżywalność większości statków została poprawiona, jednakże przeżywalność statków rangi 14-15 zostanie taka sama.

 

Rezultatem zmian opisanych powyżej, postęp gracza w grze zostanie stanie się bardziej łagodny. Przy pilotach którzy przechodzą z rangi na rangę będą czuć się lepiej kiedy będą wiedzieć że nie muszą walczyć w niekomfortowych warunkach. 

Jest ważne że mając ponad 200 statków ponad połowa jest dostrzegana przez graczy jako przeszkody w drodze do statków maksymalnej rangi danego poziomu technologicznego. Postanowiliśmy znaleźć lekarstwo na taką sytuację i postawić sobie za cel aby gracz czuł się pewnie w dowolnym statku. 

 

Biorąc pod uwagę rangi i zmiany w ekwipunku, musieliśmy poprawić również system matchmakingu , który omówimy jako następny.

 

  • Teraz tylko statki sąsiadujących rang wezmą udział w bitwie. Innymi słowy statek rangi 2 może dostać się do bitwy z rangą 1 i 2, ale też z 2 i 3. 
  • Balans jest kalkulowany dla statku najwyższej rangi w slotach w hangarze. Jeżeli chcesz wylecieć statkami rang 1, 2 i 3 to tylko statek rangi 3 będzie brany pod uwagę. Nadal możesz lecieć statkiem rangi 1, więc nie bądź zaskoczony że kiedy spotkasz statek o znacznie niższej randze niż ty - ktoś daje ci darmowego fraga, albo jest pewny swoich umiejętności. Walki Dawida z Goliatem są możliwe, jeśli pilot wybierze takie ryzyko.
  • Wymaganiem będzie taka sama liczba graczy ze statkami niskich i wysokich rang w drużynie.

Jak widzisz, zmiany są dosyć poważne i jesteśmy bardzo ostrożni z ich implementacją. Próba sprostania ich bez waszej pomocy jest zbyt trudna dla każdego dewelopera. Więc mamy specjalną uwagę na wstępne testy, zarówno publiczne i wewnętrzne. To miłe że wielu graczy odpowiedziało na nasze prośby, popatrzyło na system rang i dali nam bezcenne wsparcie w wielu aspektach. W szczególności mechanika ekwipunku zadającego obrażenia została poprawiona dzięki uważnym analizom masowych testów. Jesteśmy szczęśliwi że wielu doświadczonych graczy ciepło przyjęło innowacje, w szczególności mniej grindu aby lecieć swoimi ulubionymi statkami w danym przedziale rang. Oczywiście było wiele konstruktywnej krytyki, co było równie pomocne. Dziękujemy za wzięcie udziału w rozwijaniu gry!

 

Będziemy kontynuować prace nad systemem rang i monitorowaniu waszych reakcji. Niedługo wprowadzimy też wiele fajnych rzeczy, takich jak  automatyczne turnieje czy  klasę niszczycieli , ale omówimy to później.

Dziękujemy za uwagę!

Jak już tłumaczyłeś to mogłeś i tabelki poprawić od razu na polski. :wink:

Tabelki były obrazkiem a mi się nie chciało Excela odpalać :stuck_out_tongue:

Excela? Takie poprawki to się w paincie robi.

Świetna robota.

A UP ciesz się, że w ogóle masz;D