Blog Deweloperski z 11 listopada: Ligi Star Conflict

Kiedy dodaliśmy zautomatyzowane turnieje do gry, opublikowaliśmy wpis na blogu dedykowany nowej funkcjonalności.

Wkrótce mamy zamiar dodać zautomatyzowane sezony w trybie testowym, które nazwaliśmy Ligami Star Conflict. Dzisiaj porozmawiamy na temat procesu tworzenia gry, planowanej rozgrywki oraz planach na przyszłość.

 

601e67dbba1edb599a7f64ba4ef6.jpg

 

Dlaczego dodajemy ligi

Pierwowzorem lig były automatyczne turnieje, które zostały ciepło przyjęte przez graczy. Zdecydowaliśmy kontynuować prace nad dalszą automatyzacją sceny rywalizacyjnej między drużynami używając aspektów turniejów i zawodów wcześniej organizowanych “manualnie” w starej wersji Star Conflict. Dodatkowo chcemy kontynuować prace nad gałęzią rywalizacji naszej gry. Ligi będą stanowić jako bazę dla kolejnych nowości. Gracze będą cieszyć cię bitwami drużynowymi oraz będą zdobywać trofea zależnie od wyników potyczek.

 

W listopadzie Ligi zostaną włączone w trybie testowym. W czasie względnie krótkim (około 5 tygodni) będziemy mogli zlokalizować miejsca na ulepszenia i zacząć prace nad nimi. Finalna wersja sezonu będzie trwać około 12 tygodni poprzedzona fazą play-off.

 

Turnieje i Podbój Sektorów jako przykład

Podczas prac nad turniejami próbowaliśmy zwrócić uwagę na wszystkie zawody jakie były do tej pory w świecie gry. Pierwszym i najważniejszym aspektem jest system matchmakingu. Jeżeli zautomatyzowane turnieje wprowadzą duże prawdopodobieństwo grania każdego turnieju z tymi samymi rywalami co może stać się nudne po jakimś czasie. Coś takiego nie powinno mieć miejsca w Ligach - wszystko zależy od drużyn jakie są w danym czasie w kolejce. Jako trening dla członków korporacji, zautomatyzowane turnieje są idealnym narzędziem które będzie w grze.

Drugim aspektem jest czas gry i format. Użyliśmy podobnego systemu jak w starych bitwach o sektory, gdzie bitwy były aktywne przez daną liczbę godzin z regularnymi przerwami. Liczba bitew była ograniczona tylko czasem dostępu.

Dodatkowo, jest niezbędne do zaznaczenia różnicy między automatycznymi turniejami w weekendy a sezonami Ligi. W sezonach Ligi ranga drużyny będzie miała duże znaczenie która nie zależy od efektywności pojedynczych pilotów w drużynie. Ranking będzie użyty do określenia miejsca w klasyfikacji, ułatwiając wybór najlepszych drużyn do fazy play-off.

 

4da450da493366ec574f551a6fcb.png

 

Mistrzostwa dużej skali i stałe rozgrywki

Zdecydowaliśmy że drabinka Ligowa - automatyczny sezon rywalizacyjny bitew drużynowych - będziemy mogli połączyć wszystkie cechy wypisane powyżej. Będą dotyczyć małych drużyn, złożonych z małej liczby pilotów. Na razie nie ma oddzielenia poziomów umiejętności, czyli dowolne drużyny będą walczyły między sobą, zwiększając lub zmniejszając rating drużyny. W testowej wersji Ligi wybór przeciwnika będzie wyglądał następująco - drużyna która czekała dłużej w kolejce od innych dostaje drużyne o najbardziej zbliżonym ratingu obie drużyny mogą zacząć bitwę.

Tabela ligowa będzie miała wizualny podział na dywizje, które okreslają poziom umiejętności druzyny i pierwsza dywizja która będzie miała 16 drużyn, pozwala na uczestniczenie w fazie play-off. To pozwoli na określenie poziomów drużyn.

Dołączanie do bitew dla dostepu w pierwszej dywizji będzie możliwe podczas sezonu. W testowej wersji publicznego dostępu, będziesz mógł tylko zobaczyć rating drużyny i jej miejsce w klasyfikacji, podczas gdy członkowie drużyny będą mogli zobaczyć ilość rozegranych gier i ilość zwycięstw.

 

2326f020132f5898cdb42f6006b8.png

 

Format Lig Star Conflict i sezon-rozgrzewka

Pierwsza wersja ligi jest testem. Możesz brać udział, udzielać opinii i sugestii. Kiedy się zakończy, dokonamy poprawek i uruchomimy pierwszy prawdziwy sezon. Narazie po sezonie rozgrzewkowym możemy zmienić rozmiar drużyn, rozmiar skrzydeł i przedział rang uzbrojenia.

Aby wziąć udział w Lidze, musisz utworzyć drużynę. Drużyna to stała grupa pilotów. W wersji testowej, drużyna może mieć do 6 graczy i zawsze powinna mieć dowódcę, tego który utworzył drużynę. Dowódca druzyny może zostać zmieniony. Podczas rozgrywek drabinkowych skrzydło, zawierające 4 graczy musi zostać wybrane z listy drużyn. Więc druzyna nie jest ograniczona do tej samej listy i dowódca ma możliwość inteligentnego zarządzania zmiennikami. Podczas sezonu dowódca może wymienić połowę składu drużyny (nie więcej), mając dostęp do waznych zmian personelu podczas sezonu i wymianę nieaktywnych graczy.

 

Wybierając format bitwy, zdecydowaliśmy się na taki jak miał stary podbój sektorów, czyli Przejęcie Radiolatarni dla rang 13-15. Test będzie utrzymany w tym formacie i końcowy format będzie zależeć od wyników testów. Dostęp do gier otwiera sie na konkretny przedział czasowy co kilka godzin. Mecz składa się z jednej rundy i jego wynik zmienia rating drużyny i miejsce w klasyfikacji. Kiedy mecz się zakończy, drużyna musi dołączyć do kolejki ponownie i czekać na przeciwnika. Więc drużyna może rozegrać dowolną liczbę bitew i regulować długość przerw.

 

Ważne!

Wybraliśmy 4x4 jako początkowy format, który pozwoli nam na przetestowanie mechaniki ratingu Lig. Planujemy dodać więcej formatów później kiedy zacznie się właściwy sezon.

 

8bd61d8917ca2bf6abbf3088ec88.jpg

 

Główne wydarzenie - finały

Pierwsza faza - jest gdzie drużyny w sezonie definiują swoje pozycje w klasyfikacji która jest podzielona na dywizje.

Druga faza - to faza play-off między 16 najlepszymi drużynami Ligi - czyli pierwszą dywizją. Wzięcie udziały w wydarzeniu musi zostać potwierdzone przez wszystkie druzyny w dywizji. Jeżeli ktoś nie potwierdzi uczestnictwa, jego miejsce zajmie drużyna najbliżej top-16.

Faza Play-off w szczegółach: mamy zamiar transmitować mecze, przeprowadzać wywiady z członkami drużyn i dużo więcej. Będzie to przeprowadzane w trybie “manualnym” z siatką bazowaną na dwóch regułach:

Drużyny od 1 do 8 dostają się na szczyt siatki i spadają na dolną część w razie przegranej;

Drużyny 9 do 16 zaczynają na dole siatki i nie mogą przegrać bitwy bez bycia wyeliminowanym.

Druzyny więc muszą brać udział aktywnie w całym sezonie i być na szczycie tabeli dla zasłużonej szansy grania w górze siatki. Osiągnięcie miejsc 9-16 będzie łatwiejsze i nawet drużyny rejestrujące się przy końcu sezonu mają swoją szansę; ważne jest żeby nie przegrać i wygrać jak najwięcej bitew jak się da. Ale, ponieważ grali mniej meczy i dostali się do finałów, nie mają prawa przegrać żeby nie zostać wyeliminowanym.

 

Nagrody

Doszliśmy do najważniejszej i najprzyjemniejszej części - nagrody mają znaczenie takie samo jak format i struktura sezonu. Oczywiście będzie głęboki system osiągnięć dla uczestników, ale to nie jest najważniejszą rzeczą. Nie pokażemy wszystkich kart przed finalną wersją Ligi, ale możemy powiedzieć że członkowie drużyny zdobędą unikalne odznaki za sukcesy w bitwie, które mogą zostać wydane pod koniec sezonu na unikalne przedmioty w grze dostępne tylko za te odznaki. Na przykład, za określoną ilość odznak można zakupić schemat malowania, specjalne areografie i inne elementy dostosowywania statków. Niektóre będą tymczasowe, tylko do następnego sezonu, ale też niektóre będą przyznawane na stałe. Czekaj na pierwszy sezon!

Dodatkowo, będzie pewna możliwość otrzymania nagród “offline”: pamiątek i innych wspomnień, ale oczywiście tylko dla zwycięzców głównego wydarzenia.

Za branie udziału w wersji testowej ligi i wygrywając daną liczbę bitew dostaniesz również specjalne, unikalne osiągnięcie.

 

Jak wziąć udział

Kiedy ligi SC zostaną uruchomione, możesz dołączyć do testów klikając na przycisk “Ligi Star Conflict” w oknie wyboru trybu gry. Będziesz musiał zebrać i zarejestrować drużynę i dołączuć do pierwszej bitwy. Tą drogą twoja drużyna pojawi się w klasyfikacji.

Podczas oczekiwania na bitwę możesz sprawdzić czy masz odpowiednie statki w swoich slotach, odwiedzić sklep czy komunikować się przez czat.

 

Bedziemy słuchać uwag od naszych pilotów i mamy zamiar przedyskutować kolejne zmiany razem z wami. Musimy dalej pracować ciężko i dodać dodatkowe właściwości do naszych Lig w przyszłości.

 

Powodzenia w bitwach!